FILMFEST Turzovka 2011 E-mail

Image TURZOVKA - Už po siedmykrát sa uskutočnil v Turzovke FILMFEST prehliadka dokumentov z rekordmanských podujatí, ktoré sa uskutočnili na Slovensku. Prehliadka sa konala v piatok večer 12. 8. 2011 po 21. hodine v Parku rodákov. Podujatie otvoril zástupca primátora mestského úradu v Turzovke Kamil Kobolka a jednotlivími snímkami sprevádza Igor Svítok z Knihy slovenských rekordov. Doteraz bolo na foto malom filmovom festivale premietnuté 59 filmov, z domácej i zahraničnej rekordmanskej tvorby.

 

V úvode videli diváci profil o rekordmanovi 2011 Antónii Kozákovej - o najlepšej zberateľke servítok na svete. Potom si snímkou Maxipuzzle pripomenuli jubilejný 10. ročník rekordov v Turzovke. V roku 2010 skladali rekordmani najväčie puzzle v exteriéri z 2010 častí.

 

FILMFEST TURZOVKA 2011

 

Popis k jednotlivým filmom

 

Bude tento rok rekordná zbierka servítok?        2:59 min
RUSKÁ 25. 1. 2011 - Top zberateľkou na Slovensku, ale i na svete je  pani Antónia Kozáková z obce Ruská pri Michalovciach. So svojou úctyhodnou zbierkou servítok je dvakrát zapísaná vo svetoznámej Guinnessovej knihe rekordov. Dôkazom toho sú udelené certifikáty. Jej megazbierka pozostávala ku dňu 27. 1. 2011 je 48.250 kusov servítok. Antónia je držiteľkou aj viacerých certifikátov z Knihy slovenských rekordov. Tento rok dosiahol stav zbierky číslo 50.000 kusov.


Turzovka - rekord i hlavné mesto        12:21 min
Image TURZOVKA 13. - 14. 8. 2010 - Už od piatku bola Turzovka počas 39. Beskydských slávností a 4. svetového stretnutia Turzovčanov súčasťou slovenských rekordov. V piatok večer sa uskutočnil už 6. ročník FILMFESTU prehliadky 7 dokumentov z rekordmanských podujatí, ktoré sa uskutočnili na Slovensku. Na záver diváci vzhliadli snímky z prvých troch ročníkov rekordov z rokov 2001 - 2003, ktoré sa uskutočnili na domácej pôde, no najviac zerezonoval prvý rekord z roku 2001 - pitie piva štafetovým spôsobom. V sobotu ráno po deviatej hodine na vynovenej Jašíkovej ulici pred mestským úradom začal v poradí desiaty rekord  - skladanie maxipuzzle z 2010 častí. Pokus odštartoval primátor mesta Miroslav Rejda. Ten vzápätí prevzal s prednostom mestského úradu Kamilom Kobolkom plaketu od Knihy slovenských rekordov. Mesto Turzovka sa vďaka úpešným rekordanským akciám, do ktorých sa zapojili tisícky účastníkov nielen zo Slovenska, ale i zo zahaničia stalo hlavným mestom slovenských rekordov. Do lámania celodenného rekordu sa zapojili takmer dve tisícky Turzovčanov, ale tiež Kawala Margaret Akinyi z Kene. Nechýbali Ineke a Paul Builts, sympatický manželia z Holandska, ktorý počas dovoleniek na Slovensku sa zúčastnili viacerých rekordmanských podujatí tu na Kysuciach. Zo zámoria sem prišli Scott Harrison a Milada Kameništiak z Tampa Bay z Floridy.  Do rekordu sa pridali aj členky súboru Mrchane z Bánova, skupina Funny Fellows, ojedinelé hudobné zoskupenie na Slovensku, tiež sa pridala skupina historických šermiarov JAGO. Rekord vyvrcholil v noci po 22. hodine, presne po 12 hodinách a 56 minútach, kedy na plochu veľkú 40 metrov štvorcových pribudla posledná 2010 časť mozaiky puzzle. Mesto Turzovka tak získalo už 10 certifikát za úspešný slovenský rekord.

 

Zbierka "bozkov" dopadla OK        4:27 min
 Image BRATISLAVA 14. 9. 2010 - V utorok vo večerných hodinách bol v Bratislave úspešne ukončený rekord v počte zozbieraných odtlačkov narúžovaných pier. V limite 12 hodín so začiatkom ráno o 7:02 hod sa začal rekord vo viac ako 50 mestách na Slovensku a jeho cieľom bolo prekonať nielen slovenský, ale aj svetový Guinnessov rekord. Kozmetické poradkyne v zelených šiltovkách a bielych tričkách s nápisom "Ktorá ich má najkrajšie?" od rána zbierali odtlačky narúžovaných pier po celom Slovensku. Tieto sa odtláčali na špeciálne kartičky. Stav zbierky odtlačkov sa rapídne vylepšoval o 16. hodine to bolo 11.703 odtlačkov a hodinu pred koncom rekordu už 21.079 kusov. Tesne pred 20. hodinou v centrále rekordu na nábreží pred bratislavskou Galériou Eurovea akcia vyvrcholila s programom plným umelcov, spevákov či tanečníkov a to všetko pod taktovkou sympatických moderátorov Efy a Sajfu. Pod dohľadom komisárov z agentúry Slovenské rekordy, notárky a organizátorov bol rekord o 19:02 hod ukončený. Nastalo bedlivé počítanie všetkých došlých hlásení z celého Slovenska. Výsledok bol ozaj prekvapujúci - za 12 hodín sa do tohto rekordu zapojilo presne 23.420 účastníkov. 
 
FUNK GALANTSKÝ KOLKÁRSKY MARATÓN 2010        8:21 min
GALANTA 16. -19.  12. 2010 - Vo štvrtok presne o 17. hodine a 5 minúte začal v Dome športu v Galante pokus o zápis do Guinnessovej knihy  svetových rekordov v disciplíne - najväčší kolkársky turnaj na svete v počte zúčastnených hráčov. Išlo o piaty ročník tohto populárneho podujatia v Galante, ktoré má už svoje zvučné meno aj za hranicami. Do rekordu sa prihlásili okrem slovenských kolkárov aj hráči z Čiech a Maďarska. Bodku za rekordom dal prezident Slovenského kolkárskeho zväzu Štefan Kočan, Jaroslav Kozák, Peter Gocký  a Michal Schmidl z TJ Družba Piešťany. Tak táto štvorica hráčov ukončila zároveň aj najdlhší kolkársky maratón po 75 hodinách 1 minúte a 42 sekundách.

 

1. sumárne DVD   13:29

 

Najviac odtlačkov rúk
 ZVOLEN 14. 4. 2011 / BRATISLAVA 17. 4. 2011 / ČIERNY BALOG 9. 7. 2011 - Na jubilejnom 10. ročníku podujatia Deň stromu vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu organizátori ukončili spoločný slovenský rekord. Počas šiestich hodín zbierali farebné odtlačky rúk od  návštevníkov postupne na troch miestach na Slovensku. Vo Zvolene - 1.280, v Bratislave - 370 a v Čiernom Balogu - 1.042 odtlačkov. Celkom sa organizátorom z týchto miest podarilo nazbierať 2. 692 odtlačkov a získali poločný certifikát z Knihy slovenských rekordov.

 

Oficiálna dĺžka štrúdle je 25,78 m   
TRHOVÁ HRADSKÁ 21. 5. 2011 - V sobotu sa uskutočnil v poradí už piaty ročník Štrúdľového festivalu v obci Trhová Hradská (okres Dunajská Streda). S nápadom usporiadať toto podujatie prišla miestna podnikateľka Kristína Bugárová. Na minuloročnom festivale tu predali 10.500 kusov porcií štrúdiel, z ktorých venovali výťažok občianskemu združeniu Trhová Hradská


Na Donovaly priniesli 397 starých lyží   
DONOVALY 12. 6. 2011  - Presne 397 kusov starých lyží priniesli od vyhlásenia zbierky  priniesli ľudia na parkovisko na Donovaly, aby pomohli vytvoriť zaujímavý rekord v horskom centre. Išlo o ustanovujúci rekord  - najviac lyží sústredých na jednom mieste. Keď bude lyží ešte viac, chcú organizátori v budúcnosti z nich vytvoriť bludisko. Medzi prinesenými lyžami boli aj niekoľko desiatok rokov staré drevené lyže, ktoré možno pamätajú veľmi staré časy. Na zbierke sa podieľal aj Igor Bobák, ktorý má súkromné lyžiarske múzeum v Podkoniciach.

 

Pivný pohár - rekordman z Topvaru
SENICA 9. 3. 2011  - O originálny rekord sa pokúsili v Senici 8 pivovarníci zo spoločnosti Pivovary Topvar, a.s. Do pivového pohára sa im podarilo umiestniť 8 rôznych značiek piva.  Na tzv. rezanie podľa farby použili rekordmani 4 svetlé , 1 polotmavé a 3 tmavé pivá . Z toho boli 3 druhy fľaškového piva a 5 druhov piva čapovaného. V pohári o objeme 0,3 litra vznikli po jeho postupnom naplnení farebné pruhy. Tým že pivá sa vzájomne nemiešali,boli vizuálne rozlíšiteľné. To bolo podstatou rekordu a deklarovalo to jeho platnosť. Po ukončení rekordu nastalo fotografovanie. Veď ktorí odborník od zlatého moku by si nezvečnil na pamiatku aj keď len mobilom pekné 8 prúžkované pivo.

 

Rekordne veľký obrazec z plastov   
BANSKÁ BYSTRICA 16. 5. 2011 - Pondelkové otvorenie 17. ročníka festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm bolo opäť spojené rekordom. Tak ako po minulé roky išlo čisto enviromentálny - vytvorenie veľkého obrazca z vyseparovaných plastových obalov. Na jeho tvorbu - bolo to logo festivalu Envirofilm - sa použili tégliky od jogurtov a plastové fľaše. Logo, ktoré má podobu bieleho štvorlupeňového kvetu v zelenom štvorci, malo po oficiálnom zmeraní plochu veľkú 51,59 štvorcového metra. 

 

Zberateľ kľúčeniek ze Šenkvíc   
ŠENKVICE 22. 7. 2011 - Zberateľom - rekordmanom sa stal v piatok večer Miloš Bittner zo Šenkvíc. Za svoju zbierku kľúčeniek - príveskov ku kľúčom získal certifikát z Knihy slovenských rekordov. Zberateľská kolekcia k 1. 7. 2011 mala hodnotu 3.374 ks. Rekordman ju rozdelil do 25 kategorií napríklad autodoplnky, firmy, mestá, šport, cestovné kancelárie a pod.
 
2. sumárne DVD   13:00 min

 

Madunická ZOO z cibule sa podarila    
Image MADUNICE 21. 8. 2010 - Na 15. ročníku podujatia Cibuľové slávnosti 2010 sa pokúsili o Maduničania o zaujímavý rekord. Z cibule vytvorili 18 postáv zvierat. Na ich výrobu použili viac ako 11 000 ks cibúľ a na rekorde sa podieľalo 32 ľudí. Cibule s háčikom pripevňovali do predkreslených siluet zvierat. Najviac dal rekordmanom zabrať slon, ktorý bol jediným trojrozmerným zvieraťom a dosahoval do výšky 2,3 metra. Za necelé štyri hodiny tak V Maduniciach vznikla na ihrisku zoologická záhrada, venovná najmenším občanom tejto obce. Možno tu vidieť okrem slona aj pandu, papagája, leva, pštrosa, koňa či hrocha, ale tiež vyše štvormetrového krokodíla. Za svoj piaty úspešný rekord prevzali Maduničania certifikát za slovenský rekord. Treba pripomenúť, že za rekordný 163 metrov dlhý cibuľový veniec v roku 2007 získali aj zápis do svetoznámej Guinnessovej knihy rekordov.

 

Najväčšia maľovanka z Bratislavy   
BRATISLAVA 28. 6. 2011 - Pri stavenisku nového multifunkčného komplexu Centrál v Bratislave stovka detí zhotovila najväčšiu maľovanku na Slovensku.  Motív vytvorený obrysmi bol vytlačený na papieri vysokom dva metre a umiestnili ho na plot staveniska povedľa chodníka. Žiaci zo základnej školy na na Metodovej ulici v Bratislave postupne vyfarbili plochy piatich obrazcov. Po troch hodinách.  Najväčšia maľovanka má plochu  45,64 metra štvorcového.  

 

V rojnici bolo spolu 71 koscov   
CIGEĽ 30. 7. 2011 - Po prvýkrát v novodobej histórii organizovaného ručného kosenia na Slovensku sa do koseckej ligy zapojila obec Cigeľ v okrese Prievidza. Domáci kosci si tak pripomenuli obyčaje predkov, ktorí popri robote v bani aj kosili, hrabali a zvážali seno z okolitých lúk a lazov. Najstarším účastníkom koseckej ligy sa stal domáci 92-ročný Jozef Krausko. Tento sa zapojil aj do slovenského rekordu v hromadnom kosení v rojnici. Na strmej lúke pri golfovom areáli sa pustilo do spoločného kosenia 71 koscov. Organizátor podujatia obecný úrad v Cigli v zastúpení jeho starostom Štefanom Mjartanom prevzal certifikát za nový slovenský rekord. V sobotu tak kosci vylepšili svoj rekord z roku 2005, keď sa v Pohorelej na Horehroní do ustanovujúceho pokusu prihlásilo 25 koscov.

 

Najviac nič nerobiacich ľudí    
Image  BRATISLAVA 24. 7. 2011 - O hromadný recesný rekord sa v nedeľu na bratislavskej pláži T-Com Fiesta pokúsila  spoločnosť Kofola a. s.   I keď počasie nebolo tomuto rekordu veľmi naklonené - išlo o čo najviac nič nerobiacich ľudí na jednom mieste na žltých osuškách, rekord sa o 14. hodine rozbehol. Na pieskovej pláži postupne pribúdali prví odvážlivci. Úlohou rekordmanov bolo zakúpiť si nápoj Orangina, s ktorým dostali aj jednu žltú osušku a potom si nájsť svoje miesto na pláži, sadnúť si a nič nerobiť. Presne o 15. hodine sa uskutočnilo sčítanie za účasti komisára Knihy slovenských rekordov.  Do recesného rekordu najviac nič nerobiacich ľudí na jednom mieste na žltých osuškách sa zapojilo celkom 107 účastníkov. V Bratislave sa podarilo vytvoriť ustanovujúci rekord, ktorý bol o to cennejší, že napriek chladnejšiemu počasiu - našťastie sa to zaobišlo bez dažďa - všetko dopadlo dobre a dosiahnutá účasť potešila.


Hodinovka na páse v Steel aréne    
Košice - 13. 11. 2010 - Počas osláv 10. výročia U. S. Steel Košice na Slovensku vytvorila trojica jej zamestnancov  rekord v behu na bežeckom páse. V časovom limite 1 hodina bolo ich úlohou  odbehnúť čo najväčšiu vzdialenosť a vytvoriť tak ustanovujúci rekord v tejto novej disciplíne. Do rekordu, ktorý sa konal  v košickej Steel aréne sa zapojili aktéri Imrich Pástor, Jozef Sciranko a Branislav Klobošič. Limit na beh každého účastníka nebol stanovený a pri striedaní sa rýchlosť pásu znižovala na 8 km/hod. Potom už bolo na každom z nich akou rýchlosťou pokračoval. V polovici rekordu po 30 minútych displej bežeckého fitness pásu ukázal odbehnutých 8  km. Záverečný finiš patril Branislavovi Klobošičovi. Úderom 60 minúty bola dosiahnutá hodnota 16 km a 800 metrov. Táto sa stala aj hodnotou ustanovujúceho rekordu.

 

Locations of visitors to this page


TOPlist